Dīfenbahijas (Dieffenbachia)

Pieticīgo un ātraudzīgo dīfenbahiju lielajām, raibajām lapām pārsvarā ir košs, dzīvespriecīgi zaļš pamattonis, uz tā – gaiši dzeltenas svītras vai lāsumi. Vidēja auguma šķirnes priecē ar brīnišķīgiem lapu rakstiem, savukārt plašās telpās iespaidīgi izskatās diža auguma dīfenbahijas.

Dīfenbahiju izcelsme. Vidusamerikas un Dienvidamerikas tropiskie lietus meži.

DifenbahijaDaudzveidība. Dabā sastopamas 25 dīfenbahiju (Dieffenbachia) sugas. Daudz šķirņu ir raibajai dīfenbahijai (D. maculata sin. D. picta). Tumšākās telpās var audzēt liellapu dīfenbahiju (D. macrophylla) ar vienkrāsainām, tumši zaļām lapām. Ir ļoti daudz šķirņu, kuru lapas rotā dažādas formas un krāsas plankumi, marmorējums, svītras un punkti. Ļoti oriģinālas ir “Camilla” (krēmkrāsas lapas plātni ietver zaļa apmalīte) un “Green Magic” (ar baltu svītru tumši zaļās lapas vidū).

Dīfenbahiju Ziedēšana. Var izplaukt mazi, zaļgandzeltenai, kallām līdzīgi ziediņi. Labāk tos izlauzt, lai nenovājinātu augu.

Kur audzēt Dīfenbahijas? Dīfenbahijām piemērota gaiša vai nedaudz noēnota vieta. Liela auguma dīfenbahijas labi jutīsies uz grīdas, dažus metrus no loga. Pārāk tumšā vietā raibās lapas var kļūt zaļas. Augiem nepieciešams vienmērīgs siltums, tiem nepatīk caurvējš un temperatūras svārstības. Ziemā optimālā temperatūra ir +18…+20 C, bet vasarā +25 C. Ja temperatūra ilgstoši ir +15 C vai zemāka, augi sāk nīkuļot.

Kā pavairot un pārstādīt dīfenbahiju? Vecākiem augiem var izveidoties kails, neglīts stumbrs ar lapu pušķi galotnē. Tādu galotni nogriež un apsakņo. Spraudeņus var spraust grantī, sfagnu sūnā, kūdras un grants maisījumā, labi pat traukā ar ūdeni. Jaunus augus var iegūt arī no bezlapu stublāja posmiem. Tos nogulda uz substrāta tā, lai pumpuru vietas būtu vērstas uz augšu. Galotņu spraudeņi +22…+24 C temperatūrā apsakņojas divās trijās nedēļās, stumbra spraudeņi – lēnāk. Lai uzturētu vienmērīgu augsnes un gaisa mitrumu, spraudeņus piesedz ar plēvi vai uzliek virsū stikla trauku. Dīfenbahijas var pavairot visu gadu, bet vislabāk to darīt janvārī. Apgrieztam vecam augam no snaudošajiem pumpuriem izaugs jauni dzinumi.

Dīfenbahijas aug strauji, tāpēc tās bieži nākas pārstādīt. Vajadzīga auglīga, irdena augsne. Difenbahijām patīk skāba (pH 4,5 – 5,5) augsne. Auglīgai dārza augsnei piejauc kūdru un rupju granti. Poda apakšā drenāžai ieber rupjas grants kārtu.

Laistīšana un kopšana. Dīfenbahijas patērē daudz ūdens: augsnei vienmēr jābūt mitrai, augus nevajag iekaltēt. Taču var aiziet bojā arī no pārlaistīšanas. Īpaši kaitīgs ir lieks augsnes mitrums vēsās telpās. Augam var nopūt saknes, par to parasti ziņo brūni, sausi plankumi uz lapām un apakšējo lapu dzeltēšana.

Dīfenbahijas (Dieffenbachia)Pavasarī un vasarā laista bagātīgi, rudenī un ziemā – mazāk. Laistīšanai izmanto mīkstu ūdeni istabas temperatūrā (vai nedaudz siltāku). Uz lielajām lapām nosēžas putekļi, tos regulāri noskalo ar siltu dušu. No maija līdz augustam ik pēc divām nedēļām mēslo ar pilnmēslojumu.

Kaitēkļi un slimības. Sausā istabas gaisā dīfenbahijām var uzmesties tīklērces, tripši un laputis. Sliktos audzēšanas apstākļos (vēsās, mitrās, nevēdinātās telpās) augus bojā pelēkā puve.

Ja vēlaties pasūtīt dīfenbahiju, Jūs to varat izdarīt pie mums. Jums tikai jāsazinās ar mūsu uzņēmuma pārstāvi. Spiediet šeit, lai sazinātos.

Ziedu piegāde un telpaugu piegāde tiek nodrošināta ar mūsu atsaucīgo kurjeru palīdzību.

One Reply to “Dīfenbahijas (Dieffenbachia)”

Comments are closed.