Rožu vēsture un audzēšana

Rožu vēsture

Botāniķi rozes, to radiniekus ābeles, ķiršus un pat zemenes ietver rožu dzimtā. Rozes aug jau miljoniem gadu gandrīz visos kontinentos, tātad tās eksistē daudz ilgāk nekā mēs, cilvēki. Savvaļas rozēm ir liela nozīme bioloģiskā līdzsvara saglabāšanā. Ziedputekšņi ir barības avots bitēm un citiem kukaiņiem, rožu augļi daudziem dzīvniekiem ir vitamīniem bagāta ziemas barība.

Rozes un to vēstureCilvēkus rozes fascinē jau sen ar savu noslēpumaino daiļuma, smaržas un aizsargspēju kopojumu. Rozes ir aprakstītas daudzveidīgās formās, dažādos laikmetos un kultūrās, atšķirīgas tautas un reliģiskie virzieni uz zemeslodes tām piešķīruši lielu nozīmi. Gan dārza kultūrā Ķīnā pirms 5000 gadiem, gan mītiskajā seno grieķu un romiešu rožu godināšanā antīkajā pasaulē, gan viduslaikos Eiropā, kur rozi uzskatīja galvenokārt par ārstniecības augu, tā ieņēma svarīgu vietu ikdienas dzīvē un cilvēku fantāzijā.

Jau diezgan sen cilvēki, sava laikmeta skaistuma ideālu vadīts, sāka ietekmēt rožu attīstību. Gadsimtu gaitā radās daudz jaunu rožu grupu un šķirņu. Šo procesu īpaši sekmēja jaunie tirdzniecības ceļi starp kontinentiem, arī krusta kari. Tā Eiropā nonāca rozes no citām kultūrām, tām bija citādas krāsas, ziedu formas un citas īpašības kā sugām. Lai arī radās neskaitāmas jaunas šķirnes, šajā laikā rozes neaudzēja mērķtiecīgi, jo lielākoties tā bija tikai sagadīšanās un tā sauktās brīvās apputeksnēšanas rezultāts, kad divas rozes vienkārši bija iestādītas tuvu blakus viena otrai.

Rožu audzēšanas 160 gadi

Tāda rožu audzēšana, kādu pazīstam mūsdienās, aizsākās aptuveni 19. gs. Francijā. Mendeļa likumu publicēčana cilvēkiem beidzot ļāva izprast augu bioloģisko vairošanos. Toreizējie rožu audzētāji ātri guva sekmes un izkopa tādas rožu īpašības, kuras mūsdienu šķirnēm liekas gandrīz pašas par sevi saprotamas, piemēram, vairākkārtēja ziedēšana, dzeltena un oranža ziedu krāsa vai elegantā tējhibrīdrožu ziedu forma. Eiropas lielākajos rožu dārzos ir tūkstošiem rožu šķirņu, bet leksikonos uzskaitītas pat desmit tūkstošu. Un tomēr vēl arvien rožu audzētāji nenogurstoši rada jaunas sķirnes un noteikti darīs to arī turpmāk, lai gan rožu audzēšana ir nogurdinošs darbs un prasa nebeidzamu pacietību.

Sarkanas rozesMūsdienu rožu sortimentā ir augi dažādiem nolūkiem: tējhibrīdrozes griztiem ziediem, floribundrozes parastiem dārziem, klājeniskās rozes līdzeniem stādījumiem, krūmrozes atsevišķām vietām, stīgojošās rozes sienu apzaļumošanai, miniatūras rozes maziem dārzu nostūriem. Rožu ziedi ir gandrīz visās krāsās, tikai īsti zilo māte daba rozei nav paredzējusi.

Dārza skaistules tomēr apdraud sēņu slimības – kā miltrasa un neīstā miltrasa. Un tieši tas ir izaicinājums rožu audzētājiem – izaudzēt jaunas rožu šķirnes ar veselīgām lapām, kuras arī bez ķīmiskajiem sēņu apkarošanas līdzekļiem dārzā augtu un zeltu.

Roze ir un paliek nepārspējamā visu ziedu karaliene un tādēļ šķietami imūna pret jaunām modes parādībām. Daudzveidīgā roze patīk gan jauniem, gan veciem, un tās skaistums laika gaitā nav mainījies.

Rozes ir iespējams pasūtīt te pat RīgasZiedi.lv mājas lapā.

Pasūtiet rozes šeit

Pasūtiet rozes un mūsu atsaucīgie kurjeri Jums tās piegādās. Ziedu piegāde Rīgā ir bez maksas, bet ārpus tās piegāde ir par ļoti simbolisku samaksu.

Raksts par Ekvadoras rozēm, kas Jums varētu interesēt. Ekvadoras rozes