Rožu daudzveidība

Kāpēc rozes mūs tik ļoti fascinē? Vai tā ir krāsa, ziedu forma vai vienreizējā smarža? Jau daudzus gadsimtus cilvēki sajūsminās par ziedu karalieni. Un arī šodien šo skaisto un daudzveidīgo ziedošo krūmu pievilcība nav mainījusies. Rozes kultivē jau apmēram 150 gadu, un ir izveidots vesels klāsts atraktīvu rožu šķirņu. Pēdējos divos gadu desmitos selekcionāri sevišķu vērtību veltī tādu šķirņu izveidošanai, kuru lapas ir īpaši izturīgas pret slimībām.

Rožu grupas

Labākam šķirņu daudzveidības pārskatam rozes tiek iedalītas grupās.

KrūmrozesFloribundrozes aug kompakti, krūms ir biezi zarots, stāvs, šīs rozes ir dobju apstādījuma klasika.

Tās parasti ir ļoti dzīvīgas un spēcīgas, un zied līdz pat oktobrim. Tās stāda vai nu grupās atsevišķās rožu dobēs, vai arī dobē kopā ar ziemcietēm un krūmiem.

Rožu skaistuma iemiesojums ir tējhibrīdrozes. Tās ar saviem lielajiem, cēli veidotajiem ziediem (lielākoties katra kāta galā ir viens zieds) ir īpaši piemērots ziedu griešanai. Un tomēr par skaistumu jāmaksā: tējhibrīdrozes ir prasīgas, tās jāstāda optimālās augšanass vietās.

Spēcīgas un vienkāršas ir vairākkārt ziedošās krūmrozes. Tās ir stāvas, biezi zarotas, izaug līdz 2 metrus augstas, un no tām veido ziedošus dzīvžogus.

Mazo krūmrožu grupa ir vēl relatīvi jauna. Tās bieži sauc arī par klājeniskām jeb augsnes sedzējām rozēm, jo aug biezi zarotas un plati izplešas. Ārkārtīgās vitalitātes un ziedu bagātības dēļ tās var izmantot stādīšanai dažādās vietās. Tās pārveido līdzenumus un nogāzes spilgtos ziedu paklājos un apzaļumo mūrus un uzbērumus. Jaukta tipa dobēs šo rožu grupu stāda daudzveidīgās kombinācijās ar ziemcietēm, graudzālēm un košumkrūmiem.

Rožu krūmiStīgotājrozes aug vertikāli, un tās var daudzpusīgi izmantot dārza veidošanai. Stāvus augošās, spēcīgās, vairākkārt ziedošās stīgotājrozes piemērotas balsta režģiem, stabiem un lapenēm. Vienreiz ziedošo stīgotājrožu lokanie dzinumi var sasniegt līdz pat 10 metru augstumu. Tās īpaši piemērotas vecu koku apaudzēšanai.

Ar vēsturiskajām jeb vecajām rozēm saprot senās rožu šķirnes, kuras audzē jau pirms 1867. gada. To ziedi ir pildīti un smaržojoši. Šīs kuplās un krūmveidīgi augošās šķirnes labi piemērotas dabiski veidotiem dārziem un ziedošiem dzīvžogiem.

Dažāda veida rozes ir iespējams pasūtīt pie mums interneta veikalā.

Pasūti Rozes šeit

Un protams ziedu piegāde Rīgā, kā jau vienmēr ir bez maksas.